مقاله

  • خانه
  • چرا باید از ASP.NET به جای PHP استفاده کنیم؟
چرا باید از ASP.NET به جای PHP استفاده کنیم؟
طراحی سایت

چرا باید از ASP.NET به جای PHP استفاده کنیم؟

چرا باید از ASP.NET به جای PHP استفاده کنیم؟

زبان برنامه‌نویسی PHP هم از قدرت بالایی برخوردار است اما در حد پروژه‌های کوچک تا متوسط می‌توان از آن استفاده کرد یعنی برای سایت‌های شخصی و شرکتی که فقط قصد اطلاع‌رسانی و ارائه خدمات جزئی به کاربر را دارند کاربرد پذیر است. از طرف دیگر به دلیل اپن سورس بودن و پیاده‌سازی اکثر سیستم‌های آماده بر روی PHP، سیستم‌های مدیریت محتوای آماده به زبان php زیاد هستند. اما برای توسعه یک پروژه بزرگ تحت وب مانند یک سایت فروشگاهی با امکانات همه‌جانبه مانند: دیجی کالا یا سایت‌های اطلاع‌رسانی در حد وسیع مانند: سایت سازمان سنجش دیگر استفاده از Php معنا و کاربردی ندارد و هرگز نمی‌تواند آن حجم از نیاز کاربر را برآورده کند و منابع بسیار بیشتری نسبت به ASP.NET مصرف خواهد کرد. زیرا در این سایت‌ها با دیتابیس‌های بسیار بزرگ و چندهزار کاربر فعال در لحظه مواجه می‌شویم که نیاز به سرعت و دقت پاسخگویی بسیار زیادی دارد و از طرفی باید بخش مربوط به امنیت سایت را هم در نظر گرفت. برای مقایسه زبان‌های برنامه‌نویسی php  و asp.net مقالات و نظرات مختلفی وجود دارد ولی به‌طورکلی می‌توان این دو تکنولوژی را از جهات زیر بررسی کرد:

  • سرعت: بر خلاف باور عمومی برخی از برنامه‌نویسان که معتقدند زبان php سرعت بیشتری دارد, در تست‌های مختلف مشخص شده که asp.net سرعت بالاتری در اجرا دارد زیرا بر خلاف پی اچ پی در سمت سرور تفسیر نمی‌شود و به همین دلیل در مدت زمانی که سرور برای تفسیر کدها نیاز دارد به میزان قابل ملاحظه‌ای صرفه‌جویی می‌شود.
  • امنیت: از آنجا که PHP یک زبان برنامه‌نویسی متن باز است برای هکرهای تست‌های آسیب‌پذیری و نفوذ در آن بسیار ساده است و همان‌طور که می‌بینیم سیستم‌های مدیریت محتوای CMS بسیار معروف مانند: وردپرس و جوملا هک می‌شوند با اینکه معمولا در بازه‌های زمانی بسیار کوتاه عیب‌های امنیتی آن‌ها شناسایی و در بسته‌های به‌روزرسانی رفع می‌شوند ولی باز هم نمی‌توانند جلوی هک شدن این سایت‌ها را بگیرد و در این سایت‌ها هنوز شاهد حملات SQL Injection , XSS و.. هستیم، با وجود اینکه این سیستم‌ها به صورت جمعی و توسط برنامه‌نویسان زیادی تولید و مدیریت می‌شوند. در سوی دیگر امنیت سایت‌های ASP.net بسیار بالا است و تعداد بسیار کمی از این سایت‌ها مورد هک قرار می‌گیرند و بیشتر نقص‌های امنیتی اتفاق افتاده در این سایت‌ها هم به دلیل عدم رعایت نکات لازم در سرویس‌دهنده هاستینگ و یا بی‌دقتی‌های برنامه‌نویس است و معمولا نفوذ از طریق کد به ندرت اتفاق می‌افتد.

با این مقایسه و مشاهده صدها نمونه سایت‌های بزرگ ایرانی و خارجی به‌راحتی متوجه می‌شوید که اگر دید بلند مدت دارید و می‌خواهید سنگ اول بنای کسب‌وکار اینترنتی خود را درست بگذارید بهترین انتخاب برای شما استفاده از تکنولوژی asp.net است که با استفاده از آن می‌توانید هر نوع امکانات را به سایت خود اضافه کنید و در میانه راه متحمل هزینه‌های سنگین طراحی مجدد سایت نشوید.

پست های آخر

فروش ویژه وب سایت شخصی چهارشنبه 27 مهر 1401