مقاله

  • خانه
  • انواع زبان طراحی سایت چیست؟
انواع زبان طراحی سایت چیست؟
طراحی سایت

انواع زبان طراحی سایت چیست؟

انواع زبان طراحی سایت چیست؟

در ادامه مقاله با چند مورد از زبان‌های برنامه نویسی که در حوزه طراحی سایت بسیار کاربرد دارند، آشنا خواهید شد.


جاوا اسکریپت Javascript

جاوا اسکریپت از آن دسته زبان‌‎های اسکریپتی مهمی است که در طراحی سایت تأثیر فراوانی دارد. جاوا اسکریپت در کنار Html و CSS، نقش پررنگی در طراحی صفحات وب‎سایت‎‌ها دارد. از آنجایی که یادگیری این زبان ساده است، در اکثر موارد از آن برای توسعه وب استفاده می‌شود.

در عین حال که جاوا اسکریپت زبانی شی گرا و مبتنی بر Object می‎‌باشد؛ یک زبان برنامه نویسی سمت مشتری (Client) است و با هدف پویایی و ایجاد انعطاف بیشتر کدهای Html ایجاد شده است. ممکن است شما جاوا اسکریپت را با زبان جاوا یکسان فرض کنید، بهتر است بدانید که این تصوری اشتباه است و این دو زبان دارای تفاوت‎‌های بسیاری با یکدیگر هستند. در واقع زبان جاوا اسکریپت، یک مرحله پیشرفته تر از زبان جاوا می‎باشد و در طراحی صفحات واکنشگرای وب به کار برده می‎‌شود.

علاوه بر موارد گفته شده، جاوا اسکریپت را باید یک زبان چند وجهی برشمرد که ابزاری ساده و کارامد برای برنامه نوسی در اختیار طراحان وب قرار می‌دهد.


سی شارپ #C

بدون تردید سی شارپ یکی از بهترین و پرکاربردترین زبان‌های برنامه نویسی است که طرفداران فراوانی هم دارد. از این زبان که جزء 5 زبان برنامه نویسی برتر دنیا می‌‎باشد، می‌توان در ساخت برنامه‌های متعددی همچون برنامه‌‎های تحت وب، تحت ویندوز، بازی‎‌ها و موبایل استفاده کرد. بهتر است بدانید سی شارپ، دارای یک کتابخانه بزرگ است که باعث شده عملکرد بهتری نسبت به زبان‎‌های جاوا و سی پلاس پلاس (C++) داشته باشد.

از برجسته‌‎ترین مزیت‎‌های #C می‎توان به بازار کار فوق العاده آن در کشور اشاره کرد. از سوی دیگر، بکارگیری سی شارپ در فریم ورک ASp.net باعث می‌شود تا یکی از بهترین زبان‎‌های طراحی سایت نیز به شمار رود. چرا که سی شارپ، از قابلیت‌‎های زبان جاوا برخوردار است و موجب می‌‎شود در کنار C++، یادگیری سریع‎تری داشته باشید.

بنابراین، در صورتی‌که بر این زبان تسلط کافی داشته باشید، به راحتی می‎‌توانید یادگیری فریم ورک قدرتمند ASP.NET Core را آغاز کنید.


پایتون Python

اگر تمایل دارید پروژه طراحی سایت را با استفاده از یک زبان متن باز و مفسر انجام دهید، پیشنهاد ما انتخاب زبان پایتون است. این زبان از سال 1991 به منظور ساده کردن فرآیند برنامه نویسی به وجود آمده است و البته امروزه نیز طرفداران زیادی دارد. محبوبیت پایتون به اندازه‌ای است که برخی از طراحان سایت آن را به عنوان بهترین زبان برنامه نویسی معرفی کرده‌اند.


روبی Ruby

یکی دیگر از زبان‌های برنامه نویسی که در طراحی سایت استفاده می‌شود، زبان روبی می‌باشد. از ویژگی‌های این زبان می‌توان به متن باز بودن، پویایی، شی گرا بودن و تمرکز آن بر سادگی اشاره کرد. کاربرد اصلی روبی در توسعه وب است. زبان برنامه نویسی روبی برای اولین بار در سال 1990 در ژاپن اختراع شد.


Php

به اعتقاد عده کثیری از طراحان، یکی از بهترین زبان‌های برنامه نویسی، Php است. Php که یک زبان اسکریپتی و متن باز می‌باشد، در سال 1994 ایجاد شد. ساختار این زبان بسیار شبیه به زبان C بوده؛ به همین دلیل از محبوبیت بالایی برخوردار است. زبان Php برای تمامی پلتفرم‌های معروف مانند ویندوز، لینوکس و مکینتاش قابل اجرا است. از مزایای این زبان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سرعت بالای اجرای کد
  • یادگیری آسان
  • رایگان بودن ابزار کار
  • وجود منابع آموزشی فراوانپست های آخر

فروش ویژه وب سایت شخصی چهارشنبه 27 مهر 1401